Kurulumuz, 2’nci Uluslararası Kadın Girişimcilik Ve Liderlik Zirvesi’ndeydi

KAGİDER tarafından Garanti Bankası ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “2. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi “Daha Yetkin Kadın, Daha Gelişmiş Toplum” sloganı ile başladı.

KAGİDER tarafından Garanti Bankası ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “2. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi “Daha Yetkin Kadın, Daha Gelişmiş Toplum” sloganı ile başladı. Sınırlı katılım ile gerçekleştirilen organizasyona özel davetli olan Başkan Elmas Aslan, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu adına, Başkan Yardımcısı Canan Altın eşliğinde toplantıya iştirak etti.

KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in, açılış konuşmalarını yaptığı Zirveye, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton video mesajı ile katıldı. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Coca-Cola Yetenek Yönetimi, Avrasya ve Afrika Grubu Direktörü Melissa Hungerfold, Vodafone CEO’su Serpil Timuray, Yazar Elif Şafak ve Paris PO Üniversitesi öğretim üyesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Ghaasan alame’de ilk gün konuşmacıları arasında yer aldığı Zirveye dünyanın farklı ülkelerinden davetliler katıldı.

KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç yaptığı açılış konuşmasında, Dünyada kadına karşı her türlü ayrımcılığın sürdüğünü belirterek şöyle devam etti:”Yeryüzünün daha yaşanılabilir bir yer olması için kadınlarımızı güçlendirmeli, onları karar mekanizmalarının, sosyal hayatın, iş yaşamının içerisine almalıyız. Daha yetkin kadın, daha adil, daha gelişmiş toplum demek. Biz 2 günlük zirvemizde dünyamızdaki değişimi daha iyi algılamaya çalışacağız ve bu değişimi nasıl yönlendireceğimiz tartışacağız. Biz değişen dünyamızın dengelerini daha iyi anlayıp, kendi geleceğimizi kendimiz belirlemek istiyoruz.”

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise açılışta yaptığı konuşmada, “Garanti Bankası olarak, temel prensibimiz, sürdürülebilirlik ve müşterilerimize uzun vadede değer katmak… Bu kapsamda, içinde yaşadığımız toplumu ve yetkinliklerini geliştirecek projeler tasarlayıp, devamlılığı için gerekli imkanları da sağlıyoruz. Bu düşünceyle Türkiye’deki kadın girişimciliğini araştırarak dünya örnekleriyle karşılaştırdığımızda geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu tespit ettik. Bu konuda öncülük etmeye,sahip olduğumuz bilgi birikimini, sosyal ve profesyonel hayattaki deneyimimizi, kadınların hizmetine sunmaya karar verdik. Kadın girişimcileri desteklemeyi ticari bir faaliyetin ötesinde kurumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak kabul ediyor, her alandaki varlıklarının artırılması ve hak ettikleri konuma ulaşmaları için elimizden geleni yapıyoruz. En büyük arzumuz, yaptığımız çalışmaların diğer kuruluşları da teşvik etmesi, kadın girişimcilerin sayısının binlerle değil 100 binlerle ifade edilmesi… Çünkü ülkemizdeki kadın girişimci sayısının artmasının, iş yapış şekillerine yeni bir üslup, ticaret hayatına ise farklı değerler, farklı nitelikler katacağına inanıyoruz. Ekonominin yeni gücü olduğuna inandığımız tüm kadın girişimciler için hayata geçirdiğimiz pek çok projenin yanı sıra, KAGİDER’in düzenlediği bu önemli zirveyi de ana sponsor olarak desteklemeyi görev biliyoruz. Bu tür buluşmaların, kadın girişimciliğinin vizyonunu geliştirmek açısından çok önemli bir görev üstlendiğine inanıyoruz” dedi.

Zirvenin ikinci günü, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen bağış açılış konuşmasını yapmasının ardından, modern İslam çalışmaları ile tanınan Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Tarig Ramadan’ın da ikinci gün konuşmacıları arasında yer aldığı Zirve 28 Mayıs Cuma Günü sona erdi.