TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölgesi 2. Zirve toplantısı ETSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi

TOBB Kadın Girişimciler Kurulları arasında bölgesel işbirlikleri oluşturmak amacıyla; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Edirne, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları (Marmara Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ) ve Türkiye’deki 81 İlin 7 Bölge’sinde ki TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcilerinin katılımıyla 2. Marmara Bölgesi zirve toplantısı, ETSO toplantı salonunda yapıldı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölgesi 2. Zirve toplantısı;TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Edirne İcra Komitesi organizasyonuyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulları arasında bölgesel işbirlikleri oluşturmak amacıyla; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Edirne, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları (Marmara Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ) ve Türkiye’deki 81 İlin 7 Bölge’sinde ki TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcilerinin katılımıyla 2. Marmara Bölgesi zirve toplantısı, ETSO toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya; Edirne Valisi Hasan Duruer, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne TB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Uzunköprü TSO Başkanı Ercan İhtiyar, Uzunköprü TB Başkanı Egemen Aslan,T.Ü İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan Edirne Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Ebru Boyacıoğlu,TOBB Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı Hatice Güner Dinçbal Kal ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100 kadın girişimci katıldı.

Aslan: “Kadınları iş dünyasından uzak tutmak, insan gücünü israf etmek anlamına geliyor”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kadın Girişimciler Kurulu Edirne İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan: “Her biri alanında söz sahibi; bastığı yeri bilen, hayal gücü yüksek, yeni bir tarzı ve yeni bir düşüncesi olan kadın girişimcilerin, İlimiz de biraraya gelmesi bizler için gurur kaynağıdır” dedi. Kadınları iş dünyasından uzak tutmanın insan gücünü israf etmek anlamına geldiğini söyleyen Aslan, büyük ekonomilerin artık, ham maddeye değil, insan kaynağına önem verdiğini vurguladı.

Elmas Aslan:“Kadın Girişimciler Kurulu olarak biz gücümüzü Türkiye’nin gelişimi ve geleceğine duyduğumuz inançtan alıyoruz. Çünkü yalnızca ülkemizde değil dünya da da ekonominin dengelerinin değiştiğinin bilincindeyiz. Hayatı birlikte paylaştığımız ülkemizde ekonominin zorluklarını paylaşmak amacını taşıyoruz.

81 ilde örgütlü olarak çalışan kadın girişimciler kurulu teşkilatının Edirne temsilcileri olarak, Kurul üyesi değerli arkadaşlarımızla birlikte ilimizin ve ülkemizin geleceği açısından son derece önemli bir amaç etrafında çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Elmas Aslan, Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin faaliyetlerini bir sunum eşliğinde anlattı.

Kadın Girişimcilik son yılların gündeminde
Türkiye’nin önde gelen sektörlerinde hibelerin kadınlar üzerine kurulduğunu ifade eden TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölgesi temsilcisi Hatice Güner Dinçbal Kal, “Kadın sadece bir cinsiyet değildir. Kadın bir annedir, bir eştir, bir kız evladıdır. Kadın geleceğin yapı taşını oluşturan kişidir. Biz her zaman eşimizin yanındayız. Babasının kızı olmaktan gurur duyan ve evlatlarını yetiştirmekten, eve gidince farklı bir kimliğe bürünmekten mutlu olan bir cinsiyetiz. Hepimiz eve gidince vazifemizin ne olduğunu hisseden bir toplumuz” diye konuştu. Kal, kadın girişimciliği son yılların gündeminde olan bir konu olduğunu söyledi.

Zıpkınkurt: “Kadın girişimciliği bir moda değil zorunluluktur”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt’ta yaptığı konuşmada, ülkemizin iktisadi refahın yükselmesinin ancak ve ancak hem yeni yetişen kadın girişimcilerle, hem de var olan kadın girişimci ve yönetici potansiyellerinin geliştirilmesiyle, hem de kadınların çalışma hayatına daha etkin katılımlarının sağlanması ile mümkün olacağını söyledi.

Bir ülkenin gerek sosyal,gerek toplumsal,gerekse ekonomik gelişiminin kadınsız sürdürülemeyeceğine vurgu yapan Zıpkınkurt: “ Kadınların geleneksel iş kollarındaki başarısını göz önünde bulundurduğumuzda, kültürel varlığımızı da ancak ve ancak onlarla sürdürebiliriz. Günümüzde artık, kadın girişimciliği bir moda değil zorunluluktur” dedi.

“Bayanlar eğitim başta olmak üzere birçok alanda başarılılar”
Edirne Valisi Duruer, bayanların eğitim başta olmak üzere birçok alanda başarılı olduğunu ve üniversite mezuniyetlerine bakıldığında kadınların ilk üçte olduğunu dile getiren Duruer, “Maalesef gerçek hayata bakıldığında kadınları ve kızları göremiyoruz. Bakın Edirne’de 300 muhtardan 1 tanesi kadın, 24 belediye başkanından sadece 1 tanesi kadın. İl Genel Meclisi’nde kadın yok, siyasette kadın yok. Dolaysıyla toplumun önünde kadın yok. Müdürlerimiz arasında da bu böyle. Bunu nasıl çözebilmemizi düşünmemiz lazım.” dedi.

Toplantının ardından Türkiye’nin dörtbir yanından gelen kadın girişimcilere, Edirne’mizin tarihi, kültürel, doğa güzelliklerinin ve turistik değerlerin tanıtıldığı bir şehir turu gerçekleştirildi.