Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Doğal Ürünler Pazarı düzenlenen törenle açıldı

KGK Edirne İcra Komitesi’nin  Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Projesi kapsamında; İlimize bağlı 20  köyde yaşayan kadınlarımız ve köy muhtarlarıyla  yaptığı çalışmalar  ve görüşmeler neticesinde  Edirne’de açılan ‘Doğal Ürünler Pazarı’ her hafta Pazar günleri 1. Murat Mahallesinde bulunan Cumartesi pazarının kurulduğu pazar yerinde düzenlenecek.

Hizmete açılan ‘Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Doğan Ürünler Pazarı’nın’ açılış törenine; Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Köy Muhtarları Derneği Başkanı Aygün Çanta Edirne  Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu  Marmara Bölge Başkanı Hatice Dinç Kal, KGK  Marmara Bölgesi il Başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, iki ay gibi kısa bir sürede Doğal Ürünler Pazarı projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, kırsalda yaşan kadınları da iş hayatına katmak çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyleyerek destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren yaptığı konuşmada, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak kadın girişimcilerin her zaman yanında olduklarını ve çalışmalarına destek verdiklerini söyledi. Projeyi gerçekleştiren Kadın girişimcileri tebrik etti.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kadının gücünün devletin gücünün temsilcisi olduğunu belirterek, “Kadının gücü devletin gücü demektir. Bizleri burada bir araya toplayan kadın girişimcilerimizi tek tek tebrik ediyorum. Köylerdeki hanımlarımızın da buraya gelmesi onların da ticaret bir adım atmasının göstergesidir Köylerde yaşayan hanımlarımız köylerdeki güzellikleri il merkezleriyle buluşturan eli öpülesi hanımlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından   pazarın açılış kurdelesini kesildi.  Her Pazar günü kurulacak pazarda ,  köylerde yaşayan kadınlar,  kendi ürettikleri ev yapımı ürünleri ve  el emeği  ürünlerinin satışını yapacaklar.