TOBB Edirne KGK İcra Kurulu Başkanı Elmas Aslan Bulgar-Türk İşkadınları Forumuna Katıldı

Bulgar-Türk İşkadınları Kulübünün, iki komşu ülke işkadınları arasında iş fırsatları yaratmak ve iş temaslarını geliştirmek üzere 27 Mayıs 2023 tarihinde Bulgaristan’ın Burgaz Şehrinde düzenlediği ‘Türk- Bulgar İşkadınları Forumu’na TOBB 9. Bölge Batı Marmara Temsilcisi-TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası AB ve Dış İlişkiler Bölümünden Melike Tatlı katıldı.

Türkiye ve Bulgaristan’dan 70’e yakın firmanın katıldığı forumda;  tekstil, gıda, turizm ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren ve bu alanda ticari bağlantılarını geliştirmek isteyen Bulgar ve Türk İşkadını yeraldı.

T.C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Burgas Belediye Başkanı Dimitar Nikolov, Sliven Milletvekili Hatice Georgieva, Burgas Milletvekili Fatma Ramadan’ın da katıldığı forumda, Bulgar-Türk Kadın İşkadınları Kulübü Başkanı Saliha Emin, işletmeleri birleştiren bu tür forumların önemine vurgu yaparak, bu etkinliklerin bir gelenek haline gelmesi arzusunu dile getirdi. Saliha Emin, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki çift yönlü ilişkinin ve dostane ilişkilerin önemini fark etmemiz gerektiğini belirtti. Bulgaristan’ın Türkiye için Avrupa Birliği pazarlarına açılan bir kapı olduğunun sadece bir gerçek değil, aynı zamanda Türkiye’nin Asya, Ortadoğu, Kafkasya bölgesi ve Afrika ülkeleri pazarlarına açılan bir kapı olarak Bulgaristan için kilit bir rol oynadığını ifade etti.

T.C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Burgas Belediye Başkanı Dimitar Nikolov ve TOBB 9. Bölge Batı Marmara Temsilcisi – TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan’ın açılış konuşmalarından sonra Burgaz Belediyesi Finans,Bütçe ve Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Krasimir Stoychev tarafından Burgaz’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi verildi.

Forumun B2B bölümünde ise kadın girişimcilerin başarılı projeleri sunuldu. Eco Globe şirketinin sahibi Av. Bilyana Toncheva, katılımcılara Avrupa program ve projelerinin finansman seçeneklerini tanıttı. Dundee Precious Metals EAD’den Janan Salif, özel olarak oluşturulmuş bir fon aracılığıyla Krumovgrad belediyesindeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen ‘İşlerini Yükseltmek İçin İş Programı’ hakkında bilgi verdi.

Dr. Ivan Karagyozov, engelli kadınlara nasıl yardım edebiliriz ve bunun işimize nasıl faydalı olabileceğini konularını sundu. Bulgaristan-Türk Kadın İş Kulübünden Türkyan Türker Şubat ayında Güneydoğu’da yaşanan depremden etkilenen kadınlara ait işletmeler ve kadın kooperatifleri hakkında bilgi vererek bunlara destek olunmasını ifade etti.. Burgaz bölgesi iş kadını Diana Ivanova aile içi şiddet mağduru kadınlara yardım etmek için profesyonel deneyimini paylaştı.  ve sosyal olarak önemli bir neden ile mevcut olanlara ilham verdi. ‘Aşksız Değil’ romanının yazarı Ilora Spob, forumda kitaplarını imzalayarak kitapların tüm gelirini,  Bulgar-Türk İşkadınları Kulübünün çocuklar için Hatay’da yapılacak okul inşaatına bağışladı.

Etkinlik, ünlü şef Andre Tokev’in işkadınlarına özel hazırladığı öğle yemeği ile son buldu.Konuklar forumun atmosferini tamamlayan Andre Tokev’in eşsiz aşçılık deneyimlerinin tadını çıkardı.

Bulgar-Türk Kadın İş Forumu, fikir, deneyim ve iyi uygulamaları paylaşmanın yanı sıra iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek ve kadın girişimciliğini geliştirmek için iyi bir olanak yaratmış oldu.

TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan İşkadınları arasındaki ağın geliştirilmesi için gelecek forumun sonbaharda Edirne’de yapılması için öneride bulundu.