Kurulumuz Global Girişimcilik Haftası’nda bir dizi etkinlik düzenledi

Ülkemizde 5-12 Kasım 2010 tarihleri arasında kutlanmakta olan Global Girişimcilik Haftası”nda, İlimiz Kadın Girişimciler Kurulu, Keşan, Uzunköprü ve Edirne Merkezli olmak üzere bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Girişimcilerin, Trakya Üniversitesi bünyesinde öğrencilerle buluştuğu etkinlikler, oldukça yoğun ilgi gördü.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ile, “İçinizdeki Girişimciyi Keşfedin” konulu ilk panel, 9 Kasım Salı günü Y.Ç.U.B. Yüksekokulu Keşan TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak, ESSE Yönetim Kurulu Başkanı, Keşanlı İş Adamı Semih Şeftali katıldı. Panelin açış konuşmasını yapan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bir bölge gelişiyorsa, girişimcinin öneminin altını çizmek gerektiğini vurguladı.

“İçinizdeki Girişimciliği Keşfedin” adını taşıyan panelde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Semih Şeftali; her insanın, yaptığı işleri çeşitli ortamlarda paylaşmasının güzelliğine işaret ederek, insanın doğduğu yerde gençlerle bir araya gelmesinin ve birikimlerini paylaşmasının ayrı bir duygu olduğunu kaydetti. Konuşmasında, kendisinden ve yarattığı marka olan ESSE’den bahseden Şeftali, daha sonra perakende sektöründen ve onun içinde bulunan oyunculardan bahsetti. Üçüncü bölümde ise girişimciler için neler önerebilirimi ele alan model girişimci, “Girişimciliğin yaşı yok. Facebook’un kurucusu şirketini 19 yaşında kurdu ve şu anda bu site milyon, trilyon dolarlık bir site. O yüzden girişimciliğin yaşı yok. Şeftali’nin soruları cevaplayarak kapattığı program ertesi gün Edirne ve Uzunköprü’de devam etti.

10 Kasım 2010 Çarşamba günü, T.Ü. İktisat Fakültesi A1 nolu anfide gerçekleştirilen, “Örnek Girişimciler, Girişimci Adaylarıyla Buluşuyor” isimli etkinlikte, İlimiz Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve Odamız Genç Girişimciler Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi Özay Öztürk, öğrencilerle şirketlerinin kuruluşu, bilgi ve deneyimleri, girişimcilik süreci ile ilgili paylaşımlarda bulundular. İlk olarak sözü alan Elmas Aslan, geçmişten bugüne kendini tanıtarak, Aslan Ticaret’in kuruluşu ve bugünkü duruma gelmesinde “özellikle de çalışan ve emektar bir kadın olarak” yaşadığı zorlukları anlattı. Aslan, ihracat sektörüne bir çuval patates ile girişini, sonrasında yolcu beriberi yaptığı ihracatı ve ardından Aslan Ticareti kurarak, hem ödüllü ihracatçı, hem de vergi rekortmeni olması sürecini, bu süreçte nelerle karşılaştığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaştı. Öğrenciler tarafından oldukça dikkat çeken sunumda, Elmas Aslan’ın doğal anlatımı ve içtenliği, alkışlarla karşılandı. Ardından sözü alan Özay Öztürk, Öztükler Yem ve Yağ A.Ş.’nin kuruluşundan bu yana, kronolojik gelişimini anlatan ve şirketin bugünkü vizyonu kazanmasında, yenilikçiliğin ve sürekli gelişimin önemini vurgulayan bir sunum gerçekleştirdi. Merkez ilçe etkinliğinde, Innerwheel Kulübü, EGTADER vb. Gibi kadın örgütleri de, kurulumuz etkinliğinde, kadınlarımızı yalnız bırakmadı.

Aynı gün öğleden sonra Uzunköprü Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Elmas Aslan ve Özay Öztürk’ün yanı sıra, konuşmacı olarak KOSGEB KOBİ Uzmanı Bedri Döngel’de katıldı. Uzunköprü Kaymakamı Uğur Kolsuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Akalın ve Uuzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Rahmi Eren, Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve çok sayıda kadın ve genç girişimcinin yanı sıra, çoğunlukta öğrenciler katıldı.

Kaymakamın açılış konuşması ile başlayan panelde Sayın Kolsuz, 10 Kasım gününün anlam ve önemine değindikten sonra, bu tür etkinliklerde bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu belirtti. Türkler’in ticareti artık dünyaya taşıdığını ifade eden Uzunköprü Kaymakamı, bu tür toplantıların da ticari hayata ve ticari başarıya büyük katkısı olduğundan bahsetti.

Ardından aynı sunumu burada da gerçekleştiren Elmas Aslan ve Özay Öztürk, öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Öztürkler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Özay Öztürk öğrencilere verdiği öğütte; “Sektör liderliği yapacaksanız, değişmeyen tek şey değişim, geleceğin girişimcilerine şimdiden başarılar diliyorum” dedi. Elmas Aslan ise öğrencilere verdiği önerilerde, özellikle risk’in altını çizerek; “Ticaret yapacaksanız bir şekilde risk alacaksınız. Önemli olan akıllıca düşünmek ve kısa zamanda doğru kararı verebilmek” dedi. Son olarak, KOBİ Uzmanı Bedri Döngel, KOSGEB’in Girişimcilik Desteği ile ilgili bilgiler verdi. Girişimcilerin, KOSGEB’in desteğinden yararlanması için, verilecek olan eğitimlere katıldıktan sonra, bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmaları gerektiğini ifade eden Döngel, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Her üç panelin ardından ev sahipleri, panelistlere, günün anlam ve önemini simgeleyen teşekkür niteliğindeki, çiçek ve plaketleri takdim etti.