Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ETSO’da açılan Sınırlar Ötesi Fotoğraf Sergisi’ nin açılışına katıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenlediği “Sınırlar Ötesi” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

ETSO’da düzenlenen sergide, “New Bulgarian University” akademisyenlerinden fotoğraf sanatçıları Mr. Vasil Garnizov ve Prof. Liudmil Hristov’un fotoğrafları yer alıyor.

ETSO fuaye salonunda açılışı gerçekleştirilen sergiye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi Rektörü Plamen Volchkov, fotoğraf sanatçıları Vasil Garnizov ve Prof. Liudmil Hristov katıldı.

Yeni Bulgaristan Üniversitesi’nden küçük bir grubun Bulgaristan sınırlarında bulunan ve Türkiye ve Yunanistan’ı da içeren şehirlerde insanları, aralarındaki iletişimi, kültürleri, günlük olayları ve festivalleri araştırıp fotoğ-rafladığı 40 adet fotoğraftan oluşan “Sınırlar Ötesi” fotoğraf sergisi, ilk defa Bulgaristan dışında Edirne’de açıldı. Sergi kapsamında konuşan sergideki fotoğrafların sahiplerinden Vasil Garnizov, Trakya ruhunu, in-sanları ve aralarındaki ileti-şimleri fotoğraflarla anlatmaya çalıştıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:
“Yeni Bulgaristan Üniversitesi’nden içlerinde üniversiteninde rektörünün olduğu küçük bir grup olarak Bulgaristan’ın sınırlarında Türkiye ve Yunanistan sınırlarında araştırma yapmaya çalıştık. Bu araştırmalarımızda, kültürleri, olayları, günlük olayları, gelenekleri, insanlar arasındaki iletişimi, Trakya ruhunu ve bazı festivalleri baz aldık. Sonra bunları çektiğimiz fotoğraflara yansıtmaya çalıştık. Bu sergide sadece 40 fotoğraf seçtik ama normalda 10 binin üzerinde fotoğraf mevcut.”

Sergide daha sonra toplu bir şekilde kurdele kesim töreni yapılırken, eser sahiplerinden Vasil Garnizov fotoğraf makinesini Belediye Başkanı Recep Gürkan’a emanet edince Başkan Gürkan da gazetecilerin arasına geçip fotoğraf çekti. Gazetecilerle birlikte kurdele kesim törenini fotoğraflayan Gürkan’ı Bulgaristan’lı misafirler tebrik ederken daha sonra toplu bir şekilde sergi gezildi.

Bulgaristan dışında ilk şehir olarak Edirne’ye gelen sergi İstanbul Ticaret Odası’nda ve sonra da Selanik’e gidip sergilenecek. Serginin daha sonra Strazburg’da sunulması planlanıyor.