Global Girişimcilik Haftası Uluslararası Girişimcilik Konferansı yapıldı

Global Girişimcilik Haftası dolayısıyla; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Edirne İcra Komitesi  ‘Global Girişimcilik Haftası Uluslararası Girişimcilik Konferansı’ gerçekleştirdi.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret Borsası’nın destekleriyle ETSO toplantı Salonunda gerçekleştirilen Konferansa; Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, T.Ü. Rektörü Yener Yörük, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi   Murat Ahmet Yörük,  Yunanistan Edirne Başkonsolosu Paraskevi Charitidou, ETSO Başkanları Recep Zıpkınkurt, Mehmet Eren, Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Uzunköprü, Kırklareli Oda / Borsa Başkanları, İl Müdürleri ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı Hatice Kal, Edirne, Uzunköprü, Keşan’da faaliyetlerini sürdüren kadın girişimciler ile  Bulgaristan ve Yunanistan’dan kadın girişimciler katıldı.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yaptığı konuşmada, kadınların çalışma yaşamında daha çok ön planda olması gerektiğini söyledi ve kadınların her alanda etkin olmasının önemini vurguladı.
Kadınların bütün siyasi partilerin yönetim kurulu ve başkanlıklarında yer alması gerektiğini aktaran Şahin, şöyle konuştu:”Kadınlar belediye başkanlığında, belediye meclis üyeliklerinde, il genel meclisi başkanlığında, il genel meclisi üyeliklerinde mutlaka rol almaları lazım. Hiç çekinmeden bunlara katılmaları gerekiyor. Nüfusun yüzde 49,5’i hanım. Türkiye’de çalışanların yarısı  kadın olmalı. Hanımların erkeğin arkasından gider tavırları yüzyıl öncede kaldı. Hanımlar erkeklerin dahi önünde olmalıdır” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da kadınların hayatı başlatan ve yaşamın sürmesini sağlayan varlıklar olduğunu belirtti. Edirne’de kadın milletvekili olmamasından dolayı üzüntü duyduğunu aktaran Gürkan, ” Bir yerde estetik arıyorsanız, zarafet arıyorsanız, güzellik arıyorsanız orada kadının olması gerekiyor” dedi.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt’ta yaptığı konuşmada,Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimciliğe ve girişimcilere önem verdiklerini ve iş fikirleri olan girişimcilere danışmanlık hizmeti vererek ışık tuttuklarını söyleyerek, uygulamalı girişimcilik eğitimleri verdiklerini belirtti.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı Hatice Kal ise Türkiye İstatistik Kurumunun 2012’de yaptığı araştırmaya göre, kadınların iş gücüne katılma oranının yüzde 30.2, erkeklerinse yüzde 71.8 olduğunu kaydetti.
Kadın çalışanların erkeklerin yarısı kadar dahi olmadığını aktaran Kal, şunları kaydetti: “Dolayısıyla Türkiye’nin geleceği açısından kadın istihdam oranlarını erkeklerin bulunduğu seviyeye çekilmesi gerekiyor. Girişimcilik endekslerine baktığımızda, fırsata dayalı girişimciliğin eğitimle paralel olarak yükseldiğini, ihtiyaç kaynaklı girişimciliğin azaldığını görüyoruz. Üniversitelilerin girişimcilik oranı arttı. Yani üniversite mezunları girişimciliğin içerisinde yer aldı.”
Edirne Kadın Girişimciler Kurulu olarak, girişimciliği topluma daha yakından tanıtmak ve özellikle gençleri girişimciliğe özendirmek ve  ülkemizin ihtiyacı olan iş kurma kabiliyetine sahip girişimcileri daha çok öne çıkarmak ve bu sürece katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyleyen Edirne Kadın Girişimciler Kurullu Başkanı Elmas Aslan:” Global Girişimcilik Haftası’nı bu nedenle ayrıca önemsiyoruz.   Edirne Kadın Girişimciler Kurulu  olarak bizlerde  İlimizin kadınlarının kalkınması ve girişimciliğe özendirilmesi noktasında önemli misyonlar üstlendik” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından  Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebru Boyacıoğlu  “Kadın Girişimciliğinin Önemi: Türkiye ve Edirne’deki Durumu” başlığı altında sunum yaptı. Kayseri Elmacıoğlu Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sema Elmacıoğlu’da katılımcılara girişimcilik deneyimlerini aktardı.
                                                                                                  
Elmas ASLAN                                                              Recep  ZIPKINKURT       
KGK Edirne İcra Komitesi Başkanı                    Yönetim Kurulu Başkanı