Türkiye’nin girişimci kadın gücü, Edirne’de buluştu

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun düzenlediği, “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Edirne ve Balkanlar Buluşması” etkinliği, kendi alanlarında ve sektörlerindeki birçok başarılı kadını bir araya getirdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Elmas Aslan: “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Serhat şehri Edirne’mizde ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim. Her biri alanında söz sahibi; hayal gücü yüksek, yeni bir tarzı ve yeni bir düşüncesi olan kadın girişimcilerin, İlimiz de bir araya gelmesi bizler için gurur kaynağıdır” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Trakya’da kadınların risk almayı sevdiğini belirterek, KOSGEB desteklerinden faydalanan girişimcilerin yüzde 50’sinden fazlasının kadın olduğunu belirtti. Aslan, girişimci adaylara seslenerek, “bir işe girmeden o işle ilgili bilip bilmediğimiz ortaya çıkmaz. Başarısız olmaktan korkmayın. Girişimcilik biraz da başarısızlıklardan yılmamaktır” diye konuştu.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’nin kadın istihdamı açısından %40 lık bir oranla birinci sırada yer aldığını söyleyerek, bu oranı girişimcilik alanında da arttırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Zıpkınkurt Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın İŞKUR ve KOSGEB ile yaptığı girişimcilik eğitimlerinde değinerek “Odamızın İŞKUR ve KOSGEB işbirliğinde açtığı Girişimcilik kurslarına kadın girişimci adaylarının başvuruları her geçen gün artıyor. Bu sayının artması kadın girişimci sayısının artışı ile paralellik gösteriyor.

Son yıllarda ulusal ve uluslararası destek programlarında da kadın girişimcilere yönelik desteklerde pozitif ayrımcılık yoluna gidilerek kadınlara ilave oranlar sağlanmaktadır. Bununla birlikte kadın girişimciliği konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları tarafından yürütülen program ve projelerde de artışlar görülmüştür. Bu program ve projelerin sürekliliğinin sağlanarak bunların bütüncül bir yaklaşımla devam ettirilmesi ve kadınların daha fazla teşvik edilmesi önemlidir” diye konuştu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kadın girişimcileri önemsediklerini söyleyerek, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nu yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kutladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise konuşmasında, kadın girişimcilerin projesi olan kırsalın doğal pazarının çok başarılı bir şekilde devam ettiğini, katılan kadın sayısının her geçen gün arttığını belirterek, kendilerinin sadece ev sahipliği yaptıklarını kaydetti. Kadınların kendi ayakları üzerinde durmasının çok önemli olduğunu belirten başkan Gürkan, erkeklere seslenerek, “Kadınların önünde engel olmaktan vazgeçin. Bırakınız kadınlar kendi kararlarını kendileri versinler” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye’nin tek kadın Valisi olan Kırklareli Valisi Esengül Civelek, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda etkin bir şekilde yer almalarının ülke geleceği açısından önemli olduğunu belirtti. Civelek, Türkiye’de kadın girişimci sayısının artmasından gurur duyduklarını söyleyerek:”Daha iyi bir gelecek ve güçlü Türkiye hedefine ulaşabilmek için ülkemizin kalkınmasına, istikrar içerisinde büyümesine katkı sağlayan, azimli, kararlı, sabırlı, cesaretli tüm girişimci kadınlarımızı kutluyorum” dedi.

Moderatörlüğünü Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclis Başkanı Merih Eskin’in yaptığı, “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Edirne Buluşması Rol Model Paneli Başarı Hikayeleri başlıklı ilk oturumda; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan,TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Temsilcisi Hatice Güner Kal,TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Elif Çoban ve TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun projesi olan Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar projesinde yer alan örnek kadın girişimciler davetliler ile girişimcilik sürecinde yaşadıkları başarı ve zorlukları paylaştılar.

Toplantıya; Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Belediye Başkanı Recep Gürkan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Trakya bölgesi Oda ve Borsa Başkanları, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu, Yunanistan Edirne Konsolosu, Bulgaristan ve Yunanistan Oda Başkanları ile Bulgaristan ve Kosova’dan gelen kadın girişimci dernek başkanları ve üyeleri ile çok sayıda Edirneli kadın girişimci ve öğrenciler katıldı.