Kırsalın Doğal Köy Pazarı Kooperatifleşti

TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ve Kırsalın Doğal Köy Pazarı üretici kadınlarının katılımı ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meriç Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenlendi.

Edirne’de 5 yıldır ürettikleri doğa ürünleri “Kırsalın Doğal Köy Pazarı”nda satan köylü kadınlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde e-ticarete talebin artması ve pazarın belli bir süre kapalı kalmasından dolayı ürünlerini e-ticaret üzerinden satma kararı aldı.

TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde kurulan ve kentte pazar günleri doğal ve el emeği ürünlerin satıldığı bir yere dönüşen pazar, alınan kararla “Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Kırsalın Doğal Köy Pazarı Üretim ve İşletme Kooperatifi” adıyla kooperatifleşti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda girişimci kadınların katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan TOBB Batı Marmara Bölge Başkanı ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Edirneli kadınların ürettiği doğal ürünlerin e-ticaret ile geniş bir pazara açılacağını söyledi.

Yeni tip koronavirüs salgını döneminde e-ticarete talebin arttığını ve kurdukları kooperatif sayesinde ürünlerin bu yöntemle satışa sunulacağını vurgulayan Aslan, şunları kaydetti:

“Pazarımız 5 sene içinde 15 girişimci kadından 150 girişimci kadına yükseldi. Birlik ve beraberlik içinde kadınlarımızın pazarı çok güzel yerlere geldi. İcra Kurulu’nda aldığımız kararla kooperatifi kurduk. Amacımız kadınların ürettiği el emeği göz nuru ürünlerin, sağlıklı bir şekilde, hijyenik ambalajlarla vatandaşlara ulaştırılması. Koronavirüs döneminde e-ticaret büyük bir talep oldu ve Ticaret Bakanlığımızda e-ticarete büyük bir önem veriyor. Kadınlarımızın ürettiği doğal ürünler artık şehirler arası ve uluslar arası alanda e-ticaret yöntemiyle satılabilecek.”

Aslan, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 aydır kapalı olan pazarın yeniden açılması için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la yapacakları görüşmenin sonucuna göre kontrollü olarak 14 Haziran Pazar günü açılabileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda, Edirne Sağlık Müdürlüğünden Uzman Dr. Esin Seçgin Sayhan da hijyen kuralları ve koronavirüse karşı alınacak önlemlerle ilgili bir sunum yaptı.