Başkan

Elmas Aslan
TOBB 9. Bölge Batı Marmara Temsilcisi –
TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı –  
ETB Disiplin Kurulu Başkanı

Bulgaristan Kırcaali’de doğdu. Öğrenimini Bulgaristan’da tamamladı. Prof. Asen Zlatarov Üniversitesi Sağlık Teknisyenliği Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına Bulgaristan Haskovo’da Sağlık Teknikeri olarak başladı. Daha sonra Haskovo Et Entegre Tesisi Sağlık Kontrolü ve Haskovo Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Yaş meyve-sebze ihracatıyla Türkiye’de ticari faaliyetine başladı. Bu alanda Türkiye’deki ilk ve tek kadın girişimci ünvanını elinde bulundurdu. 2008 yılında İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından yaş meyve sebze ihracatı yapan firmalar arasında 10. seçilerek ihracatçı olarak, ardından da 2010 yılında Edirne Vergi Dairesi tarafından tek kadın vergi rekortmeni olarak ödül aldı.

2010 yılında Bulgaristan Svilengrad’da açtığı İstanbul Restaurant’la gerek Bulgar gerekse Türk müşterilere hizmet vermektedir. İhracat ve işletmecilik faaliyetlerinin yanı sıra 2013 yılında Haskovo’da Polpet adında bir plastik geri dönüşüm fabrikası açarak sanayiciliğe ilk adımı atmıştır. Burada Çin, Hindistan, İspanya, Yunanistan ve İtalya’dan ithalat yapmaktadır. Balkanların en büyük kaplıcası Mineralni Bani’de yer alan Hotel Arizona’nın da sahibidir.

2008 yılından bu yana TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi olan Elmas Aslan, 2009 yılından bu yana son 3 dönemdir Kurul Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2010 yılında Balkan Odaları Birliği(ABC) TOBB KGK Konseyi Türk Heyeti Başkanı olarak seçilmiştir. 5 dil bilen Aslan, aynı zamanda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, TOBB KGK 9. Bölge Batı Marmara Temsilcisi, Edirne Ticaret Borsası Disiplin Kurulu Üyesi ve Kızılay Edirne Şubesi Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev almaktadır.

2015 yılında büyük oranda şahsi çabalarının ve TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin yanı sıra Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası’nın da desteğini alarak tüm Türkiye ve hatta Balkan ülkelerine örnek olan bir projeye imza attı. Edirne’nin köylerinde yaşayan evdeki kadınları tek tek örgütleyip onları tek çatı altında birleştirdi ve Kırsalın Doğal Pazarı’nın kurulmasına öncülük etti. 15 kadınla başladığı projede şuan 128 kadın kendi el emeği doğal ürünleriyle pazarda yer alarak ekonomik özgürlüğünü kazandı ve ev ekonomisine ciddi katkılar sağladı. Pazar her hafta sayısı artan yerli ve yabancı müşterilere ev sahipliği yapmaktadır. 8 Mart 2019 tarihinde 81 İlden temsilcinin katıldığı TOBB Türkiye Kadın Girişimciler buluşmasında “Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Projesi” ile yılın girişimci kadınları arasından seçilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden ödülünü aldı.

2016 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras Başkanlığında illerde bir dizi etkinlik halinde sürdürülen; birincisi Samsun’da, ikincisi Adana’da düzenlenen, “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşması”nın üçüncüsü Balkan ülkelerinden gelen katılımcılar ile “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Edirne ve Balkanlar Buluşması” olarak Edirne’de gerçekleştirildi.  Elmas Aslan’ın girişimci ruhu ve vizyonu sayesinde tüm Türkiye’de düzenlenen bu etkinliğin sınırları yurtdışına taşınmış oldu.

2018 yılından bu yana Koç Holding’in alt şirketi olarak Kapıkule’de bulunan tesisleri işletmektedir. Dünya’nın 2. büyük kapısı olan Kapıkule’den Türkiye’ye giriş-çıkış yapan binlerce turiste hizmet vermektedir.

Trakya Üniversitesi başta olmak üzere farklı illerdeki Üniversiteler ve Kadın Girişimciler Kurulu etkinliklerinde rol model olarak yer almış ve almaya devam etmektedir. Azmi ve başarılarıyla çevresindeki kadınlara örnek olarak tam da TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacına hizmet etmektedir.